Yazılım Geliştirirken Kullandığım Araçlar

Hepimizin yazılım geliştirirken veya tasarım yaparken kullandığı, vazgeçemediği yazılımlar, servisler vardır. Ben de alternatif arayanlar olur diye kullandığım araçları yazmaya karar verdim.

Sublime Text 3:

En olmazsa olmazlarımdan ilki sublime text. Backend, frontend, arayüz için tek kullandığım editör. Bunun dışında adobe brackets, pycharm denedim fakat sublime kadar rahat gelmedi. 5-6 plugin ile tam istediğim işi yapan bir editör.

http://www.sublimetext.com/3

Pencil:

Macte hatta chromeda alternatifleri olmasına rağmen özgür yazılım olması ve kullanım kolaylığı nedeniyle prototip işlemleri için pencil kullanıyorum.

http://pencil.evolus.vn/

ImageMagick:

Terminalden  sürekli kullandığım bir uygulama olan imagemagick gerçekten can kurtarıcı bir uygulama. Basit format değiştirme, boyutlandırma gibi işlemler için kullansam da hakkında yeni bir blog yazısı yazacak kadar çok fonksiyonu var.

http://www.imagemagick.org/script/index.php

Google Chrome:

Günlük tarayıcı ve geliştirme gereksinimlerimi karşılayan bir tarayıcı ki zaten bilmeyen yoktur. Yeni bir işe başladığımda mutlaka geliştirici pencerem açıktır. Debugging, ufak tefek css düzenlemeleri profiling gibi işlemler için de bolca kullanırım.

https://www.google.com/intl/tr/chrome/browser/

 

Yorumlarda kullandığınız araçları yazarak listemi genişletmeme yardımcı olursanız sevinirim.

5 thoughts on “Yazılım Geliştirirken Kullandığım Araçlar

 1. Hocam neden Python peki? Yani Python ile neler yapariz is kapisinda?

  Ben Django kullanmadan Python ile Turkiye disinda ekmek yiyebiliyor muyum? Python illa ki web ~ django gibi projelerde mi cok para getiriyor?

  Tabiri caizse artik django’yu ezberledim ezberi sevmem ama hic editore bakmadan kodlarini yaziyorum. Acikcasi bu benim canımı sıkıyo. Python bana daha baska islerde de yararmis gibi geliyo. Fikriniz?

  1. Ben hiç iş olarak bana ne kazandırır diye düşünerek öğrenmeye başlamadım herhangi bir dili. Dile değil işe odaklanmalısın daha çok. Yani senin hangi dili bildiğin sana para getirmez. O dili kullanarak yaptığın iş para getirir. Ha iş hacmi olarak iş ilanlarına bakarsan fazla fazla python iş ilanı olduğunu görebilirsin. Yani dil amaç değil araç olmalı. Mesela ben pythona yazımı kolay olduğu için başladım. İlk önce masaüstü programlar yaptım. Qt gtk gitti. Sonra django daha sonra da tornadoweb ile web’e devam ettim.

 2. Ben iş alanında Java ile çalışıyorum, çalıştım yani şirketlerde. Java ve web frameworkler, server tarafli yazilimlar.

  Ama nasil desem asiri can sIkIci. Onu oraya yaz sunu suraya yaz o optimizasyonunu yap derken cok zaman kayboluyor.

  Mesela bir ornek vereyim

  Deezer diye bir site var sarki falan dinliyoruz. Bunlarin json ciktilarini parse etmek gerekiyo Java’da bunu yapmak icin baya bi ugrasmak gerekiyo. Ama Python’da requests’i import ettiten sonra ornegin

  a = bilmemne.json()

  print(a[u'artistName']) gibi bir cagirim yapabiliyoruz. bunlar toplam 3-4 satir suruyo.. Yani python ile yapabiliyorum aslinda. Bana vakit kazandiran seyleri daha cok seviyorum sadece :)

   1. Evet demek istedigim de bu zaten. Sanirim Python yine de Turkiyede gelir modeli olamayacak derece belki bi 3-4 yil sonra olabilir. Az-uz kullanan sirketler var. Ama az-uz olmasi pek iyi degil. Ya toptan yok olacaklar ya da oyle sabit kalacaklar.

    Keza Ruby de ayni.

    Bu diller ile dunyanin en populer sistemleri yapiliyor. Turkiyede hala sistem PHP uzerinden isliyor. Devlet sitelerinin kaynak kodlarinda “Microsoft Frongpage 4.0″ ibaresi yer aliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *