Ubuntu 14.04 Yükseltmesi

İki gündür 13.10 yüklü olan sistemimi alphaya yükseltmeye çalışıyorum. İnternette herhangi bir yazıya rastlayamadığım için güncellemeyi beceremedim çünkü extra repoları daha açılmamış. `update-manager -d` komutu ile yükseltmeye çalıştığımda `/etc/apt/sources.list` dosyası güncelleniyor ve extra repolarının girdileri de oluşturuluyor. Bu hatadan kurtulmak için ilk önce `/etc/apt/sources.list` dosyasını açıyoruz.

Daha sonra `sudo do-release-upgrade -d` ile yükseltmeyi başlatıyoruz. Repolara ulaşılmadığına dair bir hata aldığımız zaman `sources.list` dosyasını tekrar açıp sonlardaki `extras` ile başlayan satırları kapatıyoruz.

Önceki hali:

Sonraki hali:

Şimdi tekrar `sudo do-release-upgrade -d` komutu ile yükseltmemizi yapabiliriz. Bu sefer sorunsuz biçimde.

4 thoughts on “Ubuntu 14.04 Yükseltmesi

 1. Merhaba abiciğim,
  bu aralar web tasarımı ile uğraşıyorum, şu anda crunchbang kullanıyorum. Tavsiye edebileceğin GNU/linux yada linux türkçe distro varmıdır?
  mysql v.b yerlere ulaşım için , şifrelerin bulunduğu açmam lazım… Teşekkür.
  Not: MoonGo yu ne zaman faaliyete açacaksınız, eğer açtıysan +google güncelle, kolay gelsin.. Önder Öner

  1. Crunchbang iyidir. Ben de kullandım bir ara. Ben yine de ubuntuyu tercih ederim. Editör fikri de istersen sublime text 10 numaradır. MoonGO biraz sallantıda. İlgilenen arkadaş pek ilgilenmiyor artık :)

 2. moongo’yu kendimiz toparlamak mümkün değil mi? Tam işlevselliğini bilmiyorum ama, server larda
  sıkışma problemi doğacak. MoonGo’yu dünya çapında online bir şirket haline getirebilirsen çok iyi. Bilgisayar mevzuu ortalama 10 senelik, bu açık şimdiden başgösterdi…. Kolay gelsin Önder

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *